Populace na americkém kontinentu byla dlouho oddělena od vývoje Asie a Evropy. První otrokářské státy zde vznikají až na počátku našeho letopočtu. Největšího rozkvětu pak dosáhly okolo 4.-6. stol. n.l. Vládu říší drželi ve svých rukou velekněží.

Mayové již od 4. stol. př. n. l. používají poziční číselnou soustavu se znaky pro čísla 0 - 19 a se základem 20. Čísla psali jako ostatní text do sloupců.

Mayská číselná soustava

Většina matematických textů Mayů se nedochovala v důsledku kolonizace Španěly. Můžeme se ale domnívat, že matematika byla na vyské úrovni. Počítali velmi přesně kalendář. Rok byl tvořen z 18 krát 20, tj. 360 dní, a 5 závěrečných dní. Rozdíl poté dorovnávali přestupnými roky jako dnes my. Znali také mnohá souhvězdí, Polárku, počítali budoucí zatmění slunce, velmi přesně popsali pohyby Venuše.

Aztékové a Inkové na území Mexika a Peru měli podobné znalosti matematiky jako Mayové. Aztékové využívali dvacítkovou nepoziční soustavu.

Aztécká číselná soustava

Inkové měli uzlové písmo zvané kipu. Tím zapisovali jak kalendář, tak i učetnictví a daně. Po Aztécích a Incích se dochovaly pouze hmotné památky, pozoruhodná architektura, zavlažovací systémy, silnice. Španělé počátkem 16. století zničili vše, co se dalo.

   
Aritmetika včera a dnes

Indiánské kmeny Ameriky
   
Úvod
Násobení
Násobení na prstech
Násobení na papíře
Mechanické pomůcky a tabulky
Počítačové násobení

Dělení
Dělení na papíře
Mechanické pomůcky
Odmocnina

Sčítání

Starověké kultury
Významní matematikové
  
Aplikace na android ke stažení na Google Play stahnout