Pyramidy, postavené již okolo let 3600-2700 př.n.l., jsou pomníky a nespornými důkazy úrovně egyptské matematiky. Ke stavbě takových objektů bylo zapotřebí počtů s "velkými" čísly a jednodušších geometrických operací. V Egyptě se tyto znalosti využívaly také při stavbě zavlažovacích kanálů, měst, přehrad a vodních nádrží. Také bylo třeba sčítat obyvatelstvo, polnosti a veškerý majetek, protože zde existovala centralizovaná vláda pod záštitou faraona, které se odváděly daně. Velkou roli hrál také přesný kalendář, podle kterého se určovalo období rozvodňování Nilu.

Egyptské znázornění čísla 21623.

Egypťané již znali desítkovou číselnou soustavu. Měli speciální symbol pro číslo 1 a pro mocniny 10 až po 107 (např. milión se značil symbolem praboha Hh, který nese oblohu nad zemí). Ostatní čísla se značila opakováním znaků a jejich kladením za sebe. Egypťané psali zprava doleva, stejné symboly kladli za sebe maximálně čtyři, poté udělali mezeru.

Učenci Egypta byli písaři, kteří zastávali většinu důležitých světských funkcí. Právě proto to bylo jedno z nejlukrativnějších zaměstnání.

Naučení Chetiho

Písařskému umění se věnuj s láskou! Věz, že není nad písařské umění. Písařské umění musíš milovat víc než svou matku. Před tvým pohledem bude krása. Toto umění je větší než každý jiný úřad a v zemi nemá obdoby. Věz, každé povolání má představeného. Jen písař je představený sám sobě. Věz, že není písaře, kterému by se nedostávalo jídla, statků z královského domu, života, blahobytu, zdraví ... Jeho otec a matka velebí boha, že ho postavil na cestu života.

Egypťané jistě znali základní čtyři aritmetické operace, které si ulehčovali skládáním kamínků. Kromě toho byli zběhlí s počítáním se zlomky. Jejich rozvoj si vynutila potřeba počítání kalendáře. Měsíc rozdělili na třicet 1/30 - dnů. Složitější zlomky skládali z tzv. kmenových zlomků (zlomků s čitatelem rovným jedné), z nichž nejstarší byly zlomky 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, tedy zlomky, v jejichž jmenovateli byly mocniny dvou. Všimněme si, že kmenové zlomky vznikaly při egyptském dělení.

Egyptská a stejně tak i všechny ostatní starověké civilizace neznaly symboliku. Egypťané sice řešili mnohé úlohy podobné těm našim, měli ale zadání i výpočet ve slovní podobě. V úlohách hospodářského charakteru se objevovaly objemy i povrchy těles a mnohé geometrické otázky.

Celkově byla egyptská matematika na obstojné úrovni. Neexistovaly sice žádné obecné vzorce a k mnohým výsledkům se docházelo čistě empirickou cestou, pro nejčastější typy příkladů ale existovaly vzory řešení. Ty by se mohly považovat za prapůvodní počátky algebraických metod. Egyptská matematika používala podobné výpočetní metody jako matematika babylonská, z čehož lze usuzovat, že spolu měly obě kultury styky.

   
Aritmetika včera a dnes

Egypt
   
Úvod
Násobení
Násobení na prstech
Násobení na papíře
Mechanické pomůcky a tabulky
Počítačové násobení

Dělení
Dělení na papíře
Mechanické pomůcky
Odmocnina

Sčítání

Starověké kultury
Významní matematikové
  
Aplikace na android ke stažení na Google Play stahnout