Tuto výpočetní pomůcku, jejíž pomocí můžeme jednoduše převést násobení, a jak uvidíme v následující kapitole, také dělení na sčítání, vymyslel skotský matematik John Napier na sklonku svého života.

Základní Napierovy kosti se skládají z devíti samostatných sloupků, rozdělených na deset řádků. V prvním řádku je uvedeno číslo 1 až 9 a v následujících devíti jsou vzestupně uvedeny jeho násobky čísly 1 až 9, v každém řádku desítky píšeme nad diagonálu a jednotky pod ní. Název Napierovy kosti má původ v materiálu sloupků, jímž byla nejčastěji slonovina. Sloupky proto připomínaly kosti.

Násobení si vysvětlíme na příkladu 4732 krát 6. Z Napierových kostí si vezmeme sloupky odpovídající cifrám násobence a seřadíme je tak, aby nám vzniklo žádané číslo (v našem případě číslo 4732). Poté si najdeme řádek odpovídající násobiteli (v našem případě řádek 6). Nyní již pouze sečteme čísla v horních a dolních částech tohoto řádku, a to tak, že je vždy sčítáme po diagonále.

Chceme-li násobit vícemístným číslem, např. 4732 krát 13, vybereme řádky odpovídající cifrám násobitele a uspořádáme je nad sebe od jednotek po cifry u nejvyšší mocniny deseti. Opět sčítáme po diagonálách.

   
Aritmetika včera a dnes

Napierovy kosti
   
Úvod
Násobení
Násobení na prstech
Násobení na papíře
Mechanické pomůcky a tabulky
Počítačové násobení

Dělení
Dělení na papíře
Mechanické pomůcky
Odmocnina

Sčítání

Starověké kultury
Významní matematikové
    
Aplikace na android ke stažení na Google Play stahnout