Soroban je japonská varianta kuličkového počítadla. Do Japonska se dostal okolo roku 1600 z Číny, kde existuje podobné počítadlo zvané suan pan.
Model sorobanu
Násobení dvou čísel je totožné s čínským početním a Al-Chwárizmího násobením, tedy postupuje opět zleva doprava, pouze se jednotlivé kroky nepíší na papír, ale značí se uspořádáním kuliček na počítadle.
Násobení si uvedeme na příkladu 46 krát 235.
- Začneme znázorněním čísla 46 na počítadle. Při násobení vždy začínáme v levém krajním sloupci. Každý sloupec je rozdělen na dvě části. V horní části je jedna kulička, která má hodnotu čísla 5, a v dolní části jsou čtyři kuličky, každá o hodnotě 1. Číslo 4 tedy znázorníme posunutím 4 kuliček nahoru a číslo 6 v dalším sloupci vpravo posunutím jedné kuličky o hodnotě 5 dolů a jedné kuličky o hodnotě 1 nahoru (viz obrázek a.).
- Vynecháme jeden sloupec a znázorníme číslo 235 (viz obrázek b.).
- Vynecháme dva sloupce (obecně tolik sloupců, kolik je cifer násobence) a začneme násobením 4 krát 235. 4 krát 2 je 8, osm znázorníme na sorobanu, 4 krát 3 je 12, 2 znázorníme na dalším sloupci a 1 přičteme k 8 v sloupci předešlém. Nakonec 4 krát 5 je dvacet, 2 přičteme k předešlému sloupci. Musíme si pamatovat, že poslední sloupec je prázdný, ale znázorňuje nulu - abychom při přepisu čísla nezměnily řád jejím vynecháním! (viz obrázek c.).
- Pokračujeme obdobným násobením 6 krát 235, pouze začínáme přičítat mezivýsledky až o jeden sloupec dál než při násobení předcházejícím, protože násobíme číslem menším o jeden řád (viz obrázek d.).
- Přečteme číslo na sorobanu. Výsledek je 10810.